ETA mekanizma nedir?

ETA - 2020-02-27 00:33:12

İsviçre saatlerinin %80’inin mekanizmasını tedarik eden şirkettir. Kendi mekanizmalarını üreten saat markalarını çıkarttığımızd...

İsviçre saatlerinin %80’inin mekanizmasını tedarik eden şirkettir. Kendi mekanizmalarını üreten saat markalarını çıkarttığımızda, geri kalan markaların neredeyse hepsine mekanizma tedarik eden şirket ETA’dır. SWATCH GROUP’a bağlı bir şirketdir.

 

ETA’nın belki de en çok kullanılan mekanizması “2824-2” numaralı mekanizmadır. Bu mekanizmanın tarihsel gelişimi 1950’lere dayanır. Yani mekanizmanın neredeyse 50-60 yıllık bir geçmişi vardır. Dolayısıyla 2824’ün yıllar içerisinde kendisini kanıtlamış ve güvenirliliği, dayanıklılığı herkesçe onaylanmış bir mekanizma olduğu söylenebilir. ETA 2824; 25 taşlı bir mekanizmadır ve tarih göstergesine sahiptir. ETA 2824’ün değişik bir versiyonu olan ETA “2836-2” ise hem tarih hem de ek olarak gün göstergesi barındırır. Onun dışında 2824 ile 2836 arasında herhangi bir fark mevcut değidir. Boyutlarına gelecek olursak 2824’ün çapı 26,5 mm, kalınlığı ise 4,6 mm’dir.
 

1.Standart seviye: Bu seviyede mekanizma 2 konumda dakik çalışması için ayarlanmıştır. Ortalama sapması günlük +/- 12 saniyedir. En fazla ise günlük +/- 30 saniye sapma gösterebilir.

2.İşlenmiş (Elaborated) seviye: Bu seviyede mekanizma 3 konumda dakik çalışması için ayarlanmıştır. Ortalama sapması günlük +/- 7 saniyedir. En fazla ise günlük +/- 30 saniye sapma gösterebilir. Kullanılan malzemeler ise standart seviye ile aynıdır. 

3.Üstün (top) seviye: Bu seviyede mekanizma 5 konumda dakik çalışması için ayarlanmıştır. Ortalama sapması günlük +/- 5 saniyedir. En fazla ise günlük +/- 10 saniye sapma gösterebilir.

4. Kronometre (Chronometer) seviyesi: Bu seviye; üstün (top) seviyeyle aynı özelliklere sahiptir. Tek fark ise saat markasının COSC’a müracaat edip saati için kronometre sertifkası alması. Süreç şu şekilde işler: Şirket kendi saatini COSC’a yollar. Orada, saat 16 gün boyunca farklı ısı derecelerinde, farklı konumlarda test edilir ve dakikliği ölçülür. Bu test aşamalarını başarıyla geçen ve dakikliğini kanıtlayan saat, kronometre sertifikası almaya hak kazanır. Her sertifika özel olarak numaralandırılır ve saatin sahibine verilir. COSC sertifikasına sahip olan bir saat 5 farklı konumda ayarlanmıştır ve günlük -4 / +6 saniyelik bir sapma aralığına sahip olmalıdır.
 

  • ETA
  • Mekanizma
  • Swiss
  • İsviçre
Bizi takip et: